![received_1333708297403822 (7)](https://trikalatroll.gr/wp-content/uploads/2022/11/received_1333708297403822-7.jpg)
Η βρύση του Φίτσιου το 1948, εμπρός από το ομώνυμο αρχοντικό στη συμβολή των σημερινών οδών Στ. Σαράφη(παλαιότερα Ηπείρου και Κωνσταντίνου του Α`) και Νέλσων(απέναντι από τη ΕΒΓΑ Φασούλα).
Η βρύση ήταν σημείο αναφοράς για τους Τρικαλινούς, λόγω του γάργαρου και δροσερού νερού που ανάβλυζε από αυτήν.
Υπήρχε μέχρι τη δεκαετία του 80`και ευτυχώς μέχρι σήμερα διασώζεται το περίτεχνο αρχοντικό του Φίτσιου, όπως και ακριβώς απέναντι το αρχοντικό Ζουρνατζή, δείγματα τς Τρικαλινής αρχιτεκτονικής των αρχών του προηγούμενου αιώνα.