Μουντιάλ 2022: Ισπανικό «πάρτι» με 7-0 επί της Κόστα Ρίκα

Η Ισπανία επικράτησε με το ευρύ 7-0 της Κόστα Ρίκα, για τον 5ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Οι «φούριας ρόχας» παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές κατάφεραν να ξεκινήσουν με το… δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Το σκορ άνοιξε ο Όλμο στο 11′ με ωραίο κατέβασμα και εκτέλεση, με τον Ασένσιο να διπλασιάζει τα τέρματα της χώρας του δέκα λεπτά αργότερα. Ο Φεράν Τόρες «χτύπησε» δύο φορές στο 31′ και 54′, πριν ο Γκάβι με αριστοτεχνικό σουτ με το εξωτερικό κάνει το 5-0. Ο Σολέρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0 στο 90′, ενώ ο Μοράτα έβαλε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στις καθυστερήσεις, διαμορφώντας το τελικό 7-0 για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Ο Γκάβι με το γκολ που σημείωσε, έγινε ο τρίτος νεότερος σκόρερ στην ιστορία του Μουντιάλ, σε ηλικία 18 ετών και 110 ημερών, και μπροστά του βρίσκονται μόνο οι Πελέ, Ρόσας.