![kasmades kasmades](https://trikalatroll.gr/wp-content/uploads/2024/05/kasmades-e1716705322292-696x440.jpg)
“Έφριξε” Βλάχος μόνιμος κάτοικος Η.Π.Α με καταγωγή από την Πίνδο, που το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ταξίδεψε στην περιοχή μας για να παραβρεθεί σε γάμο συγγενή του, όταν ενημερώθηκε ότι η κατασκευή του οδικού άξονα Ε-65(Λαμία-Καλαμπάκα) διήρκησε 14 χρόνια..!
Έκπληκτος και φανερά απογοητευμένος αναρωτήθηκε: “Με κασμάδες τον φτιάξατε..!“, αφού θυμήθηκε τα παιδικά του χρόνια στο χωριό, όπου οι κάτοικοι με εθελοντική εργασία, κατασκεύαζαν τα μονοπάτια χειρωνακτικά(φωτο).