![438109867_482007857492644_6616172783679098380_n 438109867_482007857492644_6616172783679098380_n](https://trikalatroll.gr/wp-content/uploads/2024/05/438109867_482007857492644_6616172783679098380_n-e1714652013549.jpg)
Άριστη εικόνα παρουσιάζει ο Ληθαίος ποταμός μετά τον καθαρισμό του, κατόπιν ενεργειών της Π.Ε. Τρικάλων και του εντεταλμένου συμβούλου τεχνικών έργων της Περιφέρειας Θεσσαλίας κ. Θανάση Τσιάρα.
Την αντιπλημμυρική θωράκιση του Ληθαίου και συγκεκριμένα το τμήμα αρμοδιότητας της Περιφέρειας(μετά την Κουίντα), είχε αναλάβει κατόπιν δημοπρασίας η εταιρεία “Εναρμόνιση” και το αποτέλεσμα όπως καταδεικνύει το ρεπορτάζ του trikalatroll.gr είναι εντυπωσιακό, αν συγκριθούν οι εικόνες της κοίτης του ποταμού πριν τον καθαρισμό και μετά.
Σημειωτέων ότι η Περιφέρεια Θεσσαλίας συνεχίζει με εντατικούς ρυθμούς τις παρεμβάσεις αποκατάστασης και προστασίας από πλημμυρικά φαινόμενα, του συνόλου των ποταμών και των ρεμάτων του νομού Τρικάλων