![sakkas_papastergiou](https://trikalatroll.gr/wp-content/uploads/2024/05/epanek-proti8-Medium-990x660-1-696x464.jpeg)
Την άποψή του ότι “κακώς αφέθηκε ο εργολάβος της κεντρικής πλατείας Τρικάλων να μας κοροϊδεύει” εξέφρασε μιλώντας στην Ραδιοφωνική Λέσχη Τρικάλων και στην Ευαγγελία Σωτηρίου ο πρώην δήμαρχος και υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης Δημήτρης Παπαστεργίου, παίρνοντας εμφανείς αποστάσεις από τις ενέργειες της νέας δημοτικής αρχής.
Απαντώντας σε άλλη ερώτηση «γιατί ο ίδιος όταν ήταν δήμαρχος δεν προέβη στην έκπτωση του εργολάβου» ο κ. Παπαστεργίου δήλωσε πώς δεν προχώρησε σε κάτι τέτοιο γιατί υπήρχε ο κίνδυνος απώλεια πόρων.
Αφής στιγμής όμως οι δεσμευμένοι μέχρι στις 31/12 πόροι χάθηκαν και το έργο μεταφέρθηκε στο νέο κοινοτικό πλαίσιο στήριξης δεν είχε κανένα νόημα πλέον η ανοχή προς τον εργολάβο συμπλήρωσε με νόημα ο κ. Παπαστέργιου, αφήνοντας έκθετη τη νέα Δημοτική Αρχή .
Πάντως ο κ Παπαστεργίου δεν παρέλειψε να τονίσει ότι η σχέση του με τον Δήμαρχο κ.Νίκο Σακκά είναι εξαιρετική!