![440446128_738651195084811_5414909311134151446_n 440446128_738651195084811_5414909311134151446_n](https://trikalatroll.gr/wp-content/uploads/2024/05/440446128_738651195084811_5414909311134151446_n-e1714628853142-696x481.jpg)
Επίκαιρη όσο ποτέ άλλοτε και συνάμα γλαφυρή η γνωστή Τρικαλινή συγγραφέας παιδικών παραμυθιών κα. Φανή Γεωργολοπούλου καταπιάνεται στο τελευταίο της βιβλίο με το μεγαλύτερο ίσως παγκόσμιο πρόβλημα της. Την κλιματική αλλαγή.
Έκδηλη η αγωνία της για τις νέες γενιές και το τι θα κληρονομήσουμε σε αυτές.
Η ίδια δήλωσε χαρακτηριστικά στο trikalatroll.gr:
“Μια φορά και τούτον τον καιρό……γεννήθηκε ένα παραμύθι με τίτλο ” Το δωμάτιο της βροχής”
Από σήμερα κυκλοφορεί και είναι στις προθήκες των βιβλιοπωλείων το νέο μου βιβλίο. Δεν έχει δράκους, ξωτικά, και κακούς λύκους.
Έχει κάτι χειρότερο. Την κλιματική αλλαγή. Η αγαπημένη μου ομότεχνη Δάφνη Τζαμαλή Υακίνθου έδωσε χρώμα και ζωή με τις υπέροχες εικόνες της ! Την ευχαριστώ θερμά!
Οι εκδόσεις Όστρια υλοποίησαν τις σκέψεις μου. Τι θα δει να συμβαίνει ο μικρός η ο μεγάλος αναγνώστης, όταν μπει στο ” Δωμάτιο της βροχής“; Προβληματισμούς; Ίσως …. Μικρά θαύματα; Ίσως….”
Καλή επιτυχία αγαπητή Φανή στη νέα σου προσπάθεια.